wtorek, 18 lutego 2020

Nauka przez zabawę - wulkany.

Na kolejnym spotkaniu z nauką w ramach projektu „Laboraki” dowiedzieliśmy się jak powstają wulkany.Wiemy już, że można je spotkać na lądzie, pod wodą, a nawet na Marsie. Prowadząca opowiadała o wulkanach czynnych, drzemiących i wygasłych. Oglądaliśmy wygasłe wulkany w Polsce: Ostrzyca, Czartowska Skała, Rataj, Wilcza Góra, wielkie Organy Wielisławskie. Poznaliśmy budowę wulkanu. Na podstawie obrazków układaliśmy kolejno cztery etapy erupcji wulkanu i je nazywaliśmy:




                       1. Budzenie wulkanu i wydobywanie się z niego dymu.
                       2.Trzęsienie Ziemi i osuwające się czopy skał.
                       3. Ewakuacja, bo pojawił się ogień.
                       4. Lawa - piana, reakcja egzotermiczna.


Było coraz ciekawiej, zaczęły się eksperymenty -  wybuchały  wulkany. Początkowo wykonywała je prowadząca warsztaty, a później każdy z nas robił wulkan. Potrzebna była woda, płyn do naczyń i soda oczyszczona. Tak przygotowaną miksturę należało dobrze wstrząsnąć i wybuch gotowy !!! Wulkany - to prawdziwie wybuchowy temat, działo się, a pianowa lawa popłynęła strumieniami. Była to kolejna przygoda laboratoryjna. Dziękowaliśmy Pani Karolinie za zajęcia przyrodniczo - doświadczalne.

GALERIA ZDJĘĆ


Co nas czeka w czwartej klasie ?

24 czerwca mieliśmy spotkanie z panią Grażynką pedagogiem szkolnym, a tematem było omówienie zmian, jakie czekają na nas w klasie czwartej....